Ziemas māja un vasaras māja

Labi jaunumi – tagad vēl vienkāršāk

Posted by

Būvniecības likums kļuvis vēl draudzīgāks būvētājiem un māju īpašniekiem – tagad 1. grupas ēkas definīcija kļuvusi vēl nedaudz plašāka – šajā grupā ietilpst ēkas līdz 60kvm apbūves platībai – gan pilsētās un ciemos, gan laukos, neatkarīgi vai tās būvētas vai novietotas, iepriekš būvniecībai pilsētu teritorijās bija atļauta mazāka apbūves platība.

2022. gada ziema ir skarbāka par iepriekšējo gadu ziemām, dažādas globālas un mazāk globālas izmaiņas, energo resursu vērtīguma pieaugums u.c. apstākļi ietekmē katra Latvijas iedzīvotāja ikdienu. Bet par spīti tam, cilvēki ir sīksti un turās braši, turklāt čaklākie arī mēģina rast dažādus risinājumus – pārbūvē apkures iekārtas uz ekonomiskākām, vāc dabas (saules) doto enerģiju, siltina mājokļus un veic citus saimnieciskus pasākumus.

Pasaulē sīkmāju – “tiny house” ideja nav jauna, arī Latvijā pirmās sīkmājas projektējām jau pirms 15 gadiem, un sīko māju filosofijas aktualitātei kalpo arī šī, salīdzinoši, grūtā ziema. Ilustrācijā attēls, kas rāda ziemas un vasaras mājas – aukstās sezonas pārziemošanai – maza omulīga, viegli un lēti apsildāma mājiņa – vasaras dzīvošanai – liela ēka, ar plašām telpām – turklāt arī ekonomiski būvējama, jo nav nepieciešama bieza siltumizolācija un milzīgas apkures iekārtas – dzīvošanai siltajā sezonā. Attiecīgi tad arī dzīvesveids var kļūt sezonāls – vasarās var ērti rīkot lielas svinības, izmitināt ciemiņus nedēļām ilgi, bet ziemā – satilpšana mazā, siltā dzīves telpā, ar omulīgi sprakšķošu pavardu un leduspuķēm aiz rūtīm. Tā vai citādi, bet sīko māju kustība sevi pamato ar daudz “plusiem”, kurus vērts apsvērt arī mūsu klimatiskajos u.c. apstākļos. Par piemēru – ir cilvēki, kuri savus resursus izvēlas ieguldīt ceļojumos, izglītības vai vērtīgas pieredzes gūšanā, un nevēlas tos veltīt lieku būvmateriālu iegādei. Maza mājiņa prasa mazāk līdzekļu, mazāk spēku un mazāk dzīves laika, gan būvēšanā, gan uzturēšanā – un arī apkurināšanā.

Priecīgu un raženu dzīvošanu!!!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s